Jak zostać sędzią piłkarskim- krok po kroku

2555765 c 0 563 1080 736

 
Zastanawiałeś się kiedyś jak wygląda piłka nożna z perspektywy sędziego?
A może twoja kariera piłkarska dobiegła końca i postanowiłeś spróbować sił właśnie jako sędzia?
Zespół e-referee.net tworzony przez czynnych sędziów opracował poradnik dla kandydatów na sędziów piłki nożnej oraz wszystich zainteresowanych tym zawodem.
W poradniku przedstawimy krok po kroku jak wygląda proces rekrutacji. Gdzie się zpisać? Ile trwa kurs? Ile kosztuje kurs? Szczegółowo przedstawimy wymagania na sędziego piłkarskiego. Dowiesz się również ile zarabia sędzia piłkarski oraz jak wyglądają egzaminy.

 
 
 
 

 Jak wygląda praca sędziego?

 

Co musisz spełnić przed przystąpieniem do kursu?

Aby zapisać się na kurs sędziego piłki nożnej musisz: 

 • Mieć ukończone 16 lat

 • Posiadać zaświadczenie o niekaralności
  Zaśwadczenie zdobędziesz w punkcie informacyjnym krajowego rejestru karnego lub poprzez wysłanie wniosku online. Kosztuje ono 30zł. Więcej informacji znajdziesz TUTAJ.

 • Posiadać wykształcenie minimum średnie lub uczyć się w szkole średniej
  Możesz zostać poproszony o przedłożenie świadectwa ukończenia szkoły średniej lub zaświadczenia o nauce w szkole średniej.

 • Zaświadczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do czynnego sędziowania
  Zaświadczenie może wypisać lekarz medycyny sportu bądź rodzinny, będziesz musiał przedstawić wyniki badań EKG oraz Morfologii 

 • zgodę opiekunów prawnych w przypadku osób które nie ukończyły 18 lat

 

Ile kosztuje kurs?

Koszt kursu sędziowskiego to zwykle 150-250 zł. Jest to uzależnione od Okręgowego Związku Piłki Nożnej który takowy kurs organizuje. Bywają przypadki kiedy udział w kursie jest darmowy a jedyny koszt który musi pokryć kursant to zakup sprzętu sędziowskiego (strój, kartki, gwizdek, zegarek, obuwie). Często jednak organizatorzy w cenie kursu zapewniają książkę przepisów gry, kartki (żółtą i czerwoną) oraz gwizdek. 

Ile trwa kurs? 

Kursy sędziowskie z reguły trwają od 2 do 3 miesięcy, jest to jednak zależne od organizacji która dany kurs organizjue. Kursanci odbywają kilkadziesiąt godzin szkoleń teoretycznych z zakresu przepisów gry oraz warsztaty praktyczne polegające na analizowaniu sytuacji boiskowych pod kątem decyzji sędziowskich. Kurs kończy się egzaminem teoretycznym oraz praktycznym. O przebiegu egzaminów opowiemy w dalszej części poradnika.

Gdzie zapisać się na kurs?

 

 

 Jeśli spełniasz wszystkie wymagania opisane powyżej nadszedła pora aby zapisać się na kurs. W tym celu musisz udać się do najbliższego Okręgowego Związku Piłki Nożnej i zapytać o szczegóły. Kursy organizowane są raz bądź dwa razy do roku dlatego bądź czujny! Poniżej przedstawiamy mapę poszczególnych okręgów oraz podokręgów wraz z listą aktulanych kursów.    
Slide 1
Shadow
 

 

 

woj. Zachodniopomorskie

 

 woj. Pomorskie
woj. Warmińsko-Mazurskie

 

woj. Podlaskie
woj. Mazowieckie

 

woj. Lubelskie
woj. Wielkopolskie

 

woj. Kujawsko-Pomorskie
woj. Lubuskie

 

woj. Dolnośląskie

woj. Opolskie

 

woj. Łódzkie
woj. Śląskie

 

woj. Świętokrzyskie
woj. Małopolskie

 

woj. Podkarpackie
   

Jeśli jesteś organizatorem kursu którego nie ma na liście, lub link jest niepoprawny daj nam znać na Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 

 

Jak wygląda egzamin?

d047be996393018e7e90edc6d7d3cc2a

Egzamin na sędziego piłki nożnej składa się z dwóch części: 

 • Teoretycznej, w której kandydat będzie musiał rozwiązać test ze znajomości przepisów gry składający się z 30 pytań. Aby pozytywnie zaliczyć egzamin trzeba uzyskać 60-80% poprawnych odpowiedzi czyli odpowiedzieć poprawnie na 18-24 z 30 pytań.Limity ustala Okręgowy ZPN. W przygotowaniach do egzaminu teorytecznego pomocna będzie nasza platforma na której znajdziesz aktualną bazę ponad 1000 pytań wraz z poprawnymi odpowiedziami oraz opracowania do przepisów gry; Zarejestruj się za darmo aby rozwiązać próbny test
 • Praktycznej, sędziowie muszą ukończyć 40 biegów x 75 m oraz 25 m chodów – interwałowo. Dystans taki odpowiada 4 000 m lub 10 okrążeniom bieżni 400-metrowej. Tempo jest regulowane przez pliki dźwiękowe, które odpowiadają kategorii sędziego. Oprócz tego trzeba zaliczyć 6x60 metrów sprintu w odopowiednich limitach czasowych. Limit na odpowiednie odcinki dla kandydatów na sędziów piłki nożnej określają Okręgowe Związki piłki nożnej.

 

Gdzie szukać pomocy naukowych w przygotowaniach do egzaminu i dalszej pracy sędziego?

Na naszej platformie edukacyjnej znajdziesz między innymi: 

 • Ponad 1000 pytań do przepisów gry w piłkę nożną oraz przepisów gry w Futsal
 • Poprawne odpowiedzi
 • Opracowania
 • Bibliotekę klipów szkoleniowych z poprawnymi decyzjami sędziów
 • Materiały do nauki oraz aktualne wytyczne dla sędziów. 

 

Zostałem sędzią, co dalej? 

Gratulacje!

Po pozytywnie zaliczonym egzaminie będziesz wyzanczany przez obsadowego do prowadzenia zawodów w twojej okolicy. Wraz ze zdobytym doświadczeniem i umiejętnościami ranga zawodów będzie wzrastać. Jeśli będziesz aspirował do walki o wyższe cele warto częściej zaglądać do przepisów gry w piłkę nożną i wykazywać się na egzaminach kontrolnych. Z biegiem czasu na prowadzonym przez ciebie spotkaniu pojawi się obserwator, delagowany przez okręgowy związek piłki nożnej, który ocenieni twoją pracę i udzieli wiele cennych wskazówek. To będzie dla ciebie szansa aby pójść o krok wyżej. 

Ile zarbia sędzia piłkarski? 

To ile zarobisz za sędziowanie odpowiedniej klasy rozgrywkowej będzie zależne od Okręgowego Związku Piłki Nożnej w którym sędziujesz oraz twojej dyspozycyjności szczególnie w weekedny kiedy to rozgrywana jest większość spoktań. Przedstawiamy jednak uśrednioną tabelę zarobków sędziów piłkarskich. 

zarobki 1zarobki 2zarobki 3